W 2035 r. co czwarta osoba na świecie będzie się zmagać z otyłością
4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej opublikowało Kartę Praw Chorego na Otyłość – informuje PAP Nauka. Z danych Światowej Federacji Otyłości wynika, że w 2035 r. będzie się z nią zmagać 1,9 mld ludzi, czyli co czwarta osoba, a koszty tej choroby sięgną 4,32 bln dolarów. Coraz częściej z powodu otyłości chorują dzieci. W okresie 15 lat począwszy od 2020 r. ich liczba zwiększy się dwukrotnie.
„Otyłość to złożona choroba przewlekła, która sama nie ustępuje, ma tendencję do nawrotów i generuje bardzo dużą liczbę powikłań” – przekonuje w informacji przekazanej PAP dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Dodaje, że wszystkie związane z tym wątpliwości wyjaśnia Karta Praw Chorego na Otyłość.
Według Karty chory z otyłością ma prawo do pełnej diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, pełnej i skoordynowanej opieki w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, edukacji w zakresie samokontroli cukrzycy (często związanej z otyłością) oraz zasad zdrowego odżywiania.
Eksperci przypominają, że chorzy ze zdiagnozowaną otyłością olbrzymią mogą skorzystać z programu KOS-BAR – zapewniającego kompleksowe chirurgiczne leczenie otyłości. Oczekują, że wkrótce pojawi się nowy program pilotażowy skierowany do pacjentów, u których stwierdzono otyłość lub wysokie ryzyko jej rozwoju. Pierwsze jego propozycje mają zostać przedstawione Ministrowi Zdrowia jeszcze w marcu 2023 r. Więcej TUTAJ
W poniedziałek 6 marca w Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego poświęcone problemowi nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży w Polsce. Podczas debaty przedstawicielka Najwyższej Izby Kontroli zaprezentowała dane z kontroli przeprowadzonej w 2021 r., dotyczącej dostępności profilaktyki i leczenia dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami metabolicznymi wynikającymi z otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. W czasie kontroli na podstawie analizy losowo wybranej dokumentacji medycznej ustalono, że 21,7 proc. dzieci i młodzieży miało nadmierną masę ciała, z czego 14,5 proc. miało nadwagę, a 7,2 proc. chorowało na otyłość. Na wizytę u specjalisty w dziecięcej poradni endokrynologicznej w przypadku stabilnym czas oczekiwania przekraczał rok, a w przypadku pilnym wynosił nawet 5 miesięcy.
Dr hab. n. med. Paweł Matusik, który od 2004 r. pracuje w Poradni Metabolicznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach porównał dane z lat 2007 – 2017, które wskazują, że liczba dzieci otyłych drastycznie nie wzrosła, ale jest więcej dzieci z otyłością zaawanasowaną. Zdaniem Pawła Matusika, lekarze POZ unikają leczenia otyłości, bo mają problem z rozpoznaniem otyłości i nie potrafią jej leczyć.
Działania Ministerstwa Zdrowia związane z profilaktyką i leczeniem otyłości podsumował Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia. Jako przykłady działań podał m.in. uruchomienie centrum edukacji żywieniowej online oraz portalu „Zdrowe Diety” Narodowego Funduszu Zdrowia, wprowadzono opłatę cukrową. Dariusz Poznański poinformował, że ministerialny zespół ds. strategii działań na rzecz zdrowia dzieci wskazał otyłość u dzieci jako sprawę priorytetową. Strategia jest już gotowa i obecnie czeka na akceptację Rady Ministrów.
Krytycznie do działań rządu w obszarze profilaktyki i leczenia otyłości odniosła się senator Beata Małecka – Libera, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia. „Tematyką otyłości i nadwagi u dzieci zajmuję się, odkąd jestem parlamentarzystą, a więc wiele lat. Jestem także twórczynią ustawy o zdrowiu publicznym i pierwszego narodowego programu zdrowia, w którym otyłość była tematem numer jeden. Wtedy wyznaczyliśmy sobie cel zatrzymania wzrostu nadwagi. Z przerażeniem muszę powiedzieć, że stoimy w miejscu, a nawet zrobiliśmy krok do przodu, jeśli chodzi o wzrost nadwagi i otyłości. Jeżeli teraz głównym problemem jest leczenie, to jest to jeden wielki dramat” – mówiła senator Beata Małecka – Libera.
Uczestnicy posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego postulują m.in. powołanie międzyresortowego zespołu, który opracuje strategię działań dotyczących profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości. Przewodniczący zespołu Rajmund Miller zwrócił się do obecnych na posiedzeniu przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Ministerstwa Edukacji i Nauki o przedłożenie na piśmie podsumowania dotychczasowych działań resortów w tym obszarze. Kolejne posiedzenie zespołu odbędzie się na początku kwietnia.