Dostępność świadczeń, Jakość i bezpieczeństwo, Ład organizacyjny, Ocena skutków regulacji, Opinie, Reformy, Rezydenci, Zdrowie publiczne
Ustawa o jakości – różnice między projektami NIL i MZ
Projekty ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta w propozycjach Ministra Zdrowia i Naczelnej Izby Lekarskiej rozmijają się w sześciu kluczowych obszarach. Obejmują one:
- kwoty rekompensat należnych pacjentom,
- analizę danych w rejestrze zdarzeń,
- zmiany w odpowiedzialności karnej medyka,
- anonimowość zgłoszeń,
- bez kolejkowy dostęp poszkodowanych do ochrony zdrowia,
- dane wymagane przy zgłoszeniu zdarzenia.
Są to tylko wybrane różnice. Wyjaśniam je poniżej:
- MZ: kwoty rekompensat podane i waloryzowany co 5 lat (jedyna poprawka przyjęta przez podkomisję skraca okres między waloryzacjami do jednego roku).
NIL: kwoty wyrażone jako wielokrotność średniej krajowej. - MZ: analizę wykonuje MZ, a dostęp ma MZ, RPP, NFZ i organy ścigania.
NIL: analizę wykonuje MZ, ale szerszy pozarządowy dostęp do danych mają także towarzystwa naukowe czy samorządy zawodowe, które są konsultowane. - MZ: prawie nic, wprowadzenie „nadzwyczajnego złagodzenia kary” (do decyzji sądu) przy łagodnym i średnim poziomie uszczerbku na zdrowiu.
NIL: zmiana odpowiedzialności – uszczerbek na zdrowiu w efekcie interwencji medycznej nie jest przestępstwem, poza rażącym niedbalstwem czy czynem zakazanym (np. pozostawanie pod wpływem alkoholu) - MZ: trzeba podać swoje dane.
NIL: można anonimowo. - MZ: nic.
NIL: osoby poszkodowane poza kompensacją otrzymują możliwość szybszego dostępu do OZ na takiej zasadzie jak honorowi dawcy krwi itp. - MZ: trzeba podać dane osobowe personelu będącego uczestnikami zdarzenia.
NIL: należy podać grupy zawodowe biorące udział i jednostkę. Ten ostatni punkt ujawnia różnice w założeniach. MZ chce wiedzieć kto z imienia i nazwiska brał udział w zdarzeniu, a my chcemy tylko to co jest przydatne w analizie przyczyn.
Projekty MZ i NIL rozmijają się w:
1. kwoty rekompensat
2. analiza danych w rejestrze zdarzeń
3. zmiany w odpowiedzialności karnej medyka
4. anonimowość zgłoszeń
5. bezkolejkowy dostęp poszkodowanych do OZ
6. dane wymagane przy zgłoszeniu zdarzenia
…I więcej
Wyjaśnienie niżej https://t.co/hz5HsuDA3U— Sebastian Goncerz (@S_Goncerz) February 1, 2023