Ład organizacyjny, Ocena skutków regulacji, Onkologia, Reformy, Stanowiska
Samorządowcy Łódzkiego apelują do prezydenta i premiera o zmiany w ustawie o KSO
O przebiegu prac legislacyjnych nad ustawą o KSO informujemy w MarketBrief na bieżąco, informujemy także o wątpliwościach ekspertów, lekarzy i innych środowisk, którym leży na sercu dobro pacjentów i jakość świadczeń medycznych. Jako pierwsi opisaliśmy kontrowersje związane z pominięciem w projekcie ustawy udziału towarzystw naukowych i zespołów naukowych w tworzeniu wytycznych postępowania diagnostyczno-leczniczego w onkologii, co ostatecznie zostało wprowadzone w formie poprawki do ustawy na etapie prac w Senacie. Więcej TUTAJ
Tym razem samorządowcy reprezentujący miasta, powiat i gminy województwa łódzkiego wystosowali apel do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego – apelują o wprowadzenie zmian w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ich zaniepokojenie budzi nowy podział podmiotów leczniczych przewidywany w ramach KSO. „To nie jest problem jednego szpitala, jak twierdzi minister zdrowia, ale problem setek tysięcy ludzi. To pozbawienie ich realnej szansy na ratowanie życia” – piszą w apelu samorządowcy. Podkreślają także, że obecnie w Tomaszowie Mazowieckim pod jednym adresem działa samorządowa spółka Tomaszowskie Centrum Zdrowia oraz Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED, gdzie pacjenci w jednym miejscu mają dostęp do kompleksowego leczenia realizowanego w jednej strukturze. Samorządowcy zwracają także uwagę, że przez lata zostały tam wypracowane standardy i ścieżki leczenia pacjenta. Tymczasem zapisy w ustawie o KSO spowodują rozdzielenie tych dwóch ośrodków. Pacjenci z Tomaszowa Mazowieckiego zostaną przypisani do Łodzi, a to ponad 70 km – czytamy w apelu. Pod apelem podpisali się m.in. prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak, członkowie zarządu powiatu tomaszowskiego, radni sejmiki woj. łódzkiego i prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.
„Szpitali na poziomie SOLO 3 (czyli miejsc, gdzie są wykonywane kompleksowe świadczenia onkologiczne) w naszym województwie będzie dokładnie… 1 w Łodzi. Na 2,5 mln pacjentów w całym województwie. Dla porównania w województwie śląskim na 4,5 mln pacjentów takich ośrodków będzie mogło powstać 6. Gdzie sprawiedliwość? Gdzie podniesienie jakości świadczeń, czy ich dostępności dla pacjentów? Takie pytania zadaję sobie od paru tygodni. Wciąż jednak pozostają one bez odpowiedzi. Do tej pory TCZ i Nu-Med wspólnie mogli zapewniać świadczenia na takim właśnie poziomie. Po wejściu w życie tych zmian już nie będą mogli. W dodatku pozbawieni zostaliśmy możliwości aplikowania o środki w ramach Funduszu Medycznego, na którym jest kwota 2,5 miliarda złotych. Niestety TCZ nie będzie mógł się ubiegać o fundusze na choćby budowę tak potrzebnego bloku operacyjnego, bo nie jest szpitalem opisanym w art. 95l ust. 2 pkt 4-6” – wyjaśnia w mediach społecznościowych prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.
Prezydent poinformował także, że odbył spotkanie w tej sprawie z senatorami, członkami zarządu powiatu tomaszowskiego, prezesem TCZ Wiesławem Chudzikiem i Pawłem Paczkowskim, prezesem Nu-Med, wojewodą łódzkim Tobiaszem Bocheńskim i wicewojewodą Karolem Młynarczykiem. W spotkaniu uczestniczyła również Jolanta Kowalik-Gęsiak, dyrektor wydziału zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. „Mamy kilka możliwych scenariuszy, które teraz będziemy analizować, by wybrać najlepszy. Jestem dobrej myśli, będę Was informował jak zawsze na bieżąco!” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.