Raport OECD

Lektura Health at Glance co roku mnie smuci. We wprowadzeniu odnajduję bliskie sercu postulaty – długie życie w zdrowiu, dbałość o kadry medyczne, jednocząca kraje członkowskie UE transformacja ochrony zdrowia i współpraca.

Analizy, Ład organizacyjny, Raporty, Zdrowie publiczne

Polska znowu w ogonie zdrowia w Europie. Potrzebujemy sprawczości zamiast wotum nieufności!

dr Robert Mołdach | 21.11.2024

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Lektura Health at Glance co roku mnie smuci. We wprowadzeniu odnajduję bliskie sercu postulaty – długie życie w zdrowiu, dbałość o kadry medyczne, jednocząca kraje członkowskie UE transformacja ochrony zdrowia i współpraca. Gdy jednak spojrzę na wyzwania, przed jakimi stoi nasz kraj, nachodzi mnie uczucie zadumy, które szybko przybiera formę irytacji na opieszałość, brak sprawczości państwa i polityczny cynizm. Spójrzmy na kilka cytatów z edycji 2024:

– Najniższy poziom dobrostanu w UE odnotowano wśród 15-letnich dziewcząt w Słowenii, Polsce i we Włoszech (wynik 40 dla wszystkich trzech).
– Trzeci co do wielkości odsetek 11- i 15-latków zgłaszających wiele dolegliwości zdrowotnych, 2022 r.
– We Włoszech i w Polsce częstość występowania nadwagi i otyłości wśród chłopców jest ponad dwukrotnie wyższa niż wśród dziewcząt.
– Najniższy udział w PKB wydatków na zdrowie odnotowano w Luksemburgu (5,6%), Rumunii (5,7%), Irlandii (6,1%) i Polsce (6,4%).
– W 2022 r. wydatki na profilaktykę stanowiły jedynie stosunkowo niewielką część budżetu na ochronę zdrowia w Polsce i na Słowacji.
– W Polsce, Holandii i Estonii wydatki na leki per capita są co najmniej o jedną trzecią niższe od średniej UE.
– Wyjątkiem od tego wzorca wydatków jest Polska, gdzie leki bez recepty stanowią ponad połowę wszystkich detalicznych wydatków farmaceutycznych.
– W 2022 r. odsetek kobiet w wieku 20-69 lat, które zostały poddane badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy w ciągu ostatnich trzech lat, pozostawał niski w wielu krajach europejskich. Średnia unijna wyniosła 56%, co oznacza spadek z 60% w 2019 r. (rysunek 6.6). W 2022 r. odsetek ten był szczególnie niski w Polsce (11%) i na Węgrzech (26%).
– W Polsce, Republice Słowackiej, Niemczech i Czechach wskaźnik hospitalizacji przekroczył 350 na 100 000 mieszkańców.
– Odsetek pracowników ochrony zdrowia, którzy mieli pozytywne ogólne postrzeganie zgłaszania zdarzeń związanych z bezpieczeństwem pacjentów waha się od 63% w Turcji do mniej niż 40% w Polsce i Belgii.
– Najbardziej hojne pokrycie kosztów leków można znaleźć na Cyprze, w Niemczech, Francji i Irlandii, gdzie pokrywane jest ponad 80% kosztów farmaceutycznych. Z kolei w Bułgarii i Polsce udział ten wynosi mniej niż 40%.

Oczywiście chcę odnotować niezaprzeczalny pozytyw. Najbardziej znaczące spadki spożycia słodzonych napojów bezalkoholowych wśród 15-latków o ponad 5 punktów procentowych zaobserwowano na Malcie, w Republice Słowackiej, Francji i Polsce. Drugim pozytywem byłby wyróżniający się wzrost liczby kształconych lekarzy.
Jednak pozostaje pytanie o jakość tego kształcenia.

Raport przynosi potwierdzenie. Potrzebujemy reform zmieniających status quo, a nie ciągłego ulepszania i eksperymentowania. Potrzebujemy odwagi i determinacji. Potrzebujemy wreszcie odpowiedzialnego spojrzenia na ochronę zdrowia, jako miejsce gdzie w centrum jest pacjent, a nie polityczny targ.

Więcej informacji TUTAJ 


O Autorze

Robert Mołdach

dr Robert Mołdach


  • Partner IZiD
  • Mentor to Luminaries and Leaders, Leading Change Network
  • Członek Zespołu Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta
  • Członek Rady Programowej Think Tanku SGH dla Zdrowia


  • Nr telefonu:

    601 219 608

    Email:

    robert.moldach@izid.pl

    Więcej tego autora


     


    Głos ekspertów

    Słowa kluczowe

    Otrzymuj informacje od IZiD

    Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

    ikona ikona ikona