Kasia Rainka

Mamy do czynienia zarówno z nowymi terapiami, jak i coraz lepszą diagnostyką. Jeśli jest więc coraz więcej ludzi dobrze zdiagnozowanych, to państwo musi odpowiadać możliwością zaoferowania obywatelom nowoczesnych terapii.

 

 REKOMENDOWANE, Dialog społeczny, Dyskusje, Opinie, Reformy, Wartość publiczna, Wydarzenia, Wystąpienia, Zdrowie publiczne

Gospodarka a zdrowie Polaków – siedem priorytetów

Grzegorz Ziemniak | 19.11.2019

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jak zdrowie Polaków wpływa na ekonomię i gospodarkę Polski. Jeżeli długość życia społeczeństwa danego kraju podnosi się o jeden rok, to można liczyć, że PKB tego kraju wzrasta o 4 proc. Dla Polski byłaby to dodatkowa kwota w kasie publicznej około 84 mld zł. To pokryłoby w całości budżet działań NFZ, i to z naddatkiem.

Odkąd Otto von Bismarck wprowadził pierwszy system emerytalny, państwo zaczęło inaczej patrzeć na kwestie zdrowia. Zdrowie należy do jednego z tych elementów, z powodu których zaczęliśmy zupełnie inaczej działać jako organizacje państwowe –  wprowadzać różnego rodzaju systemy, które nie mają zarabiać na siebie, ale zabezpieczać dobrobyt obywatela i jego lojalności wobec państwa. Opierają się one na trochę innych zasadach niż zasada popytu i podaży.

Oczywiście należy wprowadzać nowe wskaźniki w nowoczesnych terapiach i zasady dostępu do tych terapii, które nie narażą całego systemu i  konstytucyjnego prawa każdego obywatela do opieki zdrowotnej, niemniej granice zawsze będą gdzieś rozmyte, dokładnie nie określone, zwłaszcza w dynamicznej sytuacji i zmianach widocznych z roku na rok.

Mamy do czynienia zarówno z nowymi terapiami, jak i coraz lepszą diagnostyką. Jeśli  coraz więcej ludzi jest dobrze diagnozowanych, to państwo musi odpowiadać możliwością zaoferowania obywatelom nowoczesnych terapii. Teraz należałoby się skupić na odwróceniu piramidy świadczeń, czyli odejściu od świadczeń szpitalnych, budowaniu dobrostanu obywatela w jego miejscu zamieszkania, pracy – to jest wyzwanie o wymiarze gospodarczym, społecznym, politycznym, ale i mentalnym. Ze zdrowiem nie będzie się już kojarzył budynek szpitala, ale lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarka, położna, którzy przejmą wiele funkcji „miękkich” i będą działali na rzecz społeczności lokalnej. Będą bliżej tej osoby, która potrzebuje  pomocy medycznej. I nie będzie to dotyczyło tylko opieki nad seniorami – choć w pierwszej kolejności o nich myślimy, bo ich dobre funkcjonowanie w zdrowiu ma wpływ właśnie na koszty pośrednie – ale wszystkich obywateli. Człowiek ma jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, być sprawnym, pracować, dobrze funkcjonować społecznie, odprowadzać składki.

Konieczna jest reforma kluczowych obszarów:

  1. Koszyk świadczeń gwarantowanych jest dość mocno rozdęty, bo za dużo jest rzeczy refundowanych, dlatego należy przeprowadzić jego reformę.
  2. Edukacja, inwestycje w zdrowie publiczne, budowanie właściwych zachowań i świadomości już od przedszkola.
  3. Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne.
  4. Racjonalna polityka sprzętowa, jak i lekowa.
  5. Telemedycyna jako odpowiedź na braki kadrowe.
  6. Koordynacja działań.
  7. Budżet przeznaczony na służbę zdrowia powinien znajdować się w jednym ręku.

– Istotnym elementem jest racjonalne spojrzenie na strukturę zarządzania zdrowiem w Polsce. Trzeba zastanowić się, jak skoncentrować działania zdrowotne i prozdrowotne. Jedno prężnie działające centrum zarządzania zdrowiem w Polsce mogłoby przejąć kompetencje i działania, które teraz znajdują się w gestii różnych ministerstw. Zdrowie powinno być priorytetem państwa. Pewne działania wyhamują dynamikę zmian w ochronie zdrowia zauważalną przed wyborami parlamentarnymi. Te projekty, na które wcześniej znalazły się środki, dalej powinny być kontynuowane.

 

Wystąpienie na Kongresie „Zdrowie Polaków 2019”, 18-19 listopada 2019 r.


O Autorze

Grzegorz Ziemniak

Grzegorz Ziemniak


  • Partner i Wydawca Flashbrief24 i MarketBrief

  • Tematy naszych publikacji:


     


    Głos ekspertów

    Słowa kluczowe

    Otrzymuj informacje od IZiD

    Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

    ikona ikona ikona