arch. red.

Trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu w PKP były przedziały dla palących…

Dyskusje, Ład organizacyjny, Opinie, Polska bez papierosów, Profilaktyka, Wartość publiczna, Wideo, Wypowiedzi, Zdrowie publiczne

Czy Polska bez papierosów jest możliwa?


UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

O wizji Polski bez papierosów poseł Tomasz Latos, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia w rozmowie z Grzegorzem Ziemniakiem, Partnerem w Instytucie Zdrowia i Demokracji.

 

Trzeba stawiać sobie ambitne cele. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu w PKP były przedziały dla palących. Wydawało się wtedy, że ograniczanie stref palenia jest niemożliwe. Tymczasem trzeba iść dalej. Takim celem poza kolejnymi ograniczeniami powinna być Polska całkowicie wolna od papierosów. Dyskusja o całkowitym wyeliminowaniu papierosów trwa już w wielu krajach. Pytanie jest zasadne, kiedy i w jaki sposób takie ograniczenia wprowadzać? Wymaga to dwóch elementów: po pierwsze powszechnej zgody politycznej a po drugie sprzyjających warunków do tworzenia prawa (nie w ostatnich tygodniach kadencji parlamentu) i zaplanowania odpowiednio długiego vacatio legis pozwalającego na przyzwyczajenie i przygotowanie się do zmian. To ambitny plan – ale jest konieczny i jestem przekonany, że nikt nie będzie mieć wątpliwości by podjąć takie niełatwe wyzwania.

Jako etap działania główną uwagę powinno się skoncentrować na tzw. papierosach tradycyjnych. To jest główny sprawca zła.  Cena i dostępność papierosów mogą przecież wpływać na mobilizowanie ludzi do zmiany postaw i przyzwyczajeń. Opodatkowanie powinno być szczególnie dolegliwe dla tych substancji i wyrobów które są najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia.

W tym kontekście trzeba przyjrzeć się rozwiązaniom fiskalnym wprowadzonym rok temu czy nie warto dokonać korekty uwzględniając cel zdrowotny.

Co do tzw. alternatyw, jeżeli ktoś nie może radykalnie przestać palić to mniejsze zło jest czymś co wolę niż palenie papierosów tradycyjnych.

Egzekwowanie zakazu sprzedaży papierosów osobom nieletnim może być jednym z pierwszych elementów w dochodzeniu do etapu skończenia z nałogiem. Sprawa nie jest prosta i wymaga by iść krok po kroku. I trzeba iść dalej: zastraszająca liczba osób, które palą i zaczęły palić pokazuje, że mamy poważny problem. W zwalczaniu go wszystkie metody są pożądane: polityka akcyzowa, kampanie informacyjne, wykorzystanie celebrytów, sportowców, tworzeniu mody na niepalenie. Ważna teraz jest koncentracja na pozbyciu się papierosów – najgorszego źródła wielu chorób.



 

O Autorze

Grzegorz Ziemniak

Grzegorz Ziemniak


  • Partner i Wydawca Flashbrief24 i MarketBrief



  • Głos ekspertów

    Słowa kluczowe

    Otrzymuj informacje od IZiD

    Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

    ikona ikona ikona