Damian Mierzyński

To bardzo dobry kierunek działania. Uważam, że akcyza na najbardziej szkodzące zdrowiu papierosy klasyczne powinna iść jeszcze wyżej, co mogłoby stać się przyczółkiem do projektu całkowitej eliminacji papierosów z przestrzeni publicznej w perspektywie najbliższych 5-6 lat.

 REKOMENDOWANE, Opinie, Polska bez papierosów, Zdrowie publiczne

Brawa dla Ministerstwa Finansów – czekamy na ruch Ministerstwa Zdrowia

Grzegorz Ziemniak | 07.08.2024

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Ministerstwo Finansów ogłosiło w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekt zmian w ustawie akcyzowej dotyczący podniesienia akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty.

Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1542, z późn. zm.), które mają na celu:

– urealnienie dotychczasowej akcyzowej mapy drogowej poprzez podwyższenie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty oraz objęcie zakresem tej mapy w latach 2025-2027 płynu do e-papierosów,
– opodatkowanie podatkiem akcyzowym urządzeń do waporyzacji oraz objęcie ich obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy, a także
– wprowadzenie rocznej ważności znaków akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych, na takich samych zasadach jak w przypadku znaków akcyzy na papierosy, tytoń do palenia oraz wyroby nowatorskie.

„To bardzo dobry kierunek działania. Uważam, że akcyza na najbardziej szkodzące zdrowiu papierosy klasyczne powinna iść jeszcze wyżej, co mogłoby stać się przyczółkiem do projektu całkowitej eliminacji papierosów z przestrzeni publicznej w perspektywie najbliższych 5-6 lat. Byłoby to zgodne z postulatem projektu „Polska bez papierosów!” realizowanego przez Instytut Zdrowia i Demokracji od kilku lat i będącego częścią promowania zdrowia publicznego jako jednej z najważniejszych metod poprawy kondycji zdrowotnej społeczeństwa” – komentuje Grzegorz Ziemniak ekspert Instytutu Zdrowia i Demokracji.

Cieszy zwłaszcza podjęta decyzja o akcyzie na urządzenia do waporyzacji. To powinno skutecznie odstraszać od zakupów tych niezwykle szkodliwych produktów zwłaszcza młodzież, która według badań zleconych przez nasz instytut w głównej mierze sięga po jednorazowe e-papierosy. Brawa dla Ministerstwa Finansów – czekamy niecierpliwie na ruch Ministerstwo Zdrowia w kierunku zaprojektowania całościowej, spójnej i konsekwentnej polityki publicznej przeciwdziałania uzależnieniom.

Nowe prawo ma być przyjęte już w 3 kwartale tego roku.

https://lnkd.in/djyRcrwm


O Autorze

Grzegorz Ziemniak

Grzegorz Ziemniak


  • Partner i Wydawca Flashbrief24 i MarketBrief

  • Tematy naszych publikacji:


     


    Głos ekspertów

    Słowa kluczowe

    Otrzymuj informacje od IZiD

    Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

    ikona ikona ikona