Yoann-boyer (Unsplash)

Najnowsze badania na temat używania nikotyny przez młodzież ujawniają niepokojący trend – coraz młodsze dzieci sięgają po produkty zawierające nikotynę, a pierwszym wyborem dla większości z nich są smakowe e-papierosy.

PDF, Polska bez papierosów, Raporty, Zdrowie publiczne

Co czwarty uczeń podstawówki sięgnął po nikotynę – co mówią badania?

Grzegorz Ziemniak | 16.10.2024

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Coraz młodsi uczniowie sięgają po nikotynę – najnowsze wyniki badań

Jak pokazują najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez CBOS w ramach projektu „Polska bez papierosów” prowadzonego od 3 lat przez Instytut Zdrowia i Demokracji, inicjacja nikotynowa wśród dzieci i młodzieży w Polsce zaczyna się w coraz młodszym wieku. Co czwarty uczeń szkoły podstawowej (26%) próbował już produktów z nikotyną, a dla 73,3% z nich pierwszym takim produktem był e-papieros, zwłaszcza o smakach owocowych i deserowych, co świadczy o ich atrakcyjności w tej grupie wiekowej. Warto podkreślić, że badanie jest kontynuacją zeszłorocznych analiz Instytutu Zdrowia i Demokracji, a jego autorem jest Polskie Towarzystwo Postępów Medycyny – MEDYCYNA XXI.

E-papierosy wśród młodzieży: smakowa ciekawość czy początek uzależnienia?

Jak wynika z raportu, ponad połowa uczniów przyznała, że do sięgnięcia po nikotynę skłoniła ich ciekawość smaku. Zaskakująco niski wiek inicjacji budzi duży niepokój – aż 34,9% uczniów miało pierwszy kontakt z nikotyną w wieku 13 lat, a niepokojąco wysoki odsetek 8-latków (5,6%) także miał już do czynienia z produktami nikotynowymi. Obecnie niemal 10% trzynasto- i czternastolatków regularnie używa nikotyny, przy czym aż 90% korzysta z e-papierosów, z czego wielu codziennie.Te alarmujące dane zwracają uwagę na pilną potrzebę profilaktyki i edukacji antynikotynowej, aby zatrzymać rosnący trend korzystania z nikotyny wśród dzieci i młodzieży.

Cały raport dostępny TUTAJ.

 


O Autorze

Grzegorz Ziemniak

Grzegorz Ziemniak


  • Partner i Wydawca Flashbrief24 i MarketBrief

  • Tematy naszych publikacji:


     


    Głos ekspertów

    Słowa kluczowe

    Otrzymuj informacje od IZiD

    Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

    ikona ikona ikona