OSSP-MZ-Lewiatan

Bardzo ciężka praca – to zdaniem wiceminister zdrowia Urszuli Demkow jeden z głównych powodów odpływu kadr medycznych z państwowego systemu ochrony zdrowia do placówek prywatnych. O komentarz poprosiliśmy ekspertów.

Dyskusje, Ład organizacyjny, Opinie, Zdrowie publiczne

Czy lekarze w placówkach prywatnych mają łatwiej?

Joanna Piszcz | 07.02.2024

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Nie tylko wyższe zarobki, ale także bardzo ciężka praca zniechęca lekarzy do publicznych placówek ochrony zdrowia. To opinia wiceminister zdrowia Urszuli Demkow. W wywiadzie dla „OKO.press” wiceminister wyjaśniła, że ucieczka lekarzy do systemu niepublicznego wynika m.in. z różnicy w zarobkach, „choć dziś w systemie publicznym można zarabiać dużo, a nawet bardzo dużo”. W ocenie wiceminister Demkow jest jeszcze jeden powód: „W sektorze niepublicznym nie ma ciężko i bardzo ciężko chorych. Tam ambulatoryjnie leczy się łatwiejsze przypadki, a tych najciężej chorych pacjentów odsyła do publicznej ochrony zdrowia. W efekcie lekarze w sektorze prywatnym mają wysokie zarobki, mogą pogodzić pracę z życiem rodzinnym, i jeszcze nie borykają się z najciężej chorymi, z wielochorobowością, czasem też ze skomplikowaną sytuacją rodzinną pacjentów” – mówi wiceminister.

O komentarz poprosiliśmy ekspertów rynku ochrony zdrowia. „Pani minister będąc naukowcem powinna opierać swe wypowiedzi na danych. OSSP od lat publikuje statystykę jakie są szpitale prywatne. Trudno powiedzieć, że kardiochirurgia prywatna operuje (przeszczepy, by-passy, wady serca) u zdrowszych chorych. Prywatne szpitale onkologiczne leczą i operują inne nowotwory?  Czy operacje robotowe w prywatnym sektorze wykonywane są u zdrowszych chorych?  Lekarze odchodzą zmęczeni papierologią, bałaganem organizacyjnym, wszechwładzą ordynatorów. Często nie chcą patrzeć na rozrzutność administracji” – komentuje Andrzej Sokołowski, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Wyjaśnia także, dlaczego w sektorze prywatnym jest rzeczywiście mniej problemów. „Jest mniej, bo sektor prywatny kieruje się większą logiką – musi połączyć wysoką jakość medyczną z ekonomią” – mówi Andrzej Sokołowski. „Chętnie OSSP zorganizuje Pani minister wycieczkę po szpitalach prywatnych. A dlaczego jakiejś procedury nie wykonują? Bo państwowy niedokształcony urzędnik źle wycenił (nie doszacował) procedury. I wówczas kto ma tę różnicę zapłacić?” – dodaje Prezes OSSP i podkreśla, że w sektorze publicznym też są doskonali managerowie i bardzo dobre szpitale.

Z kolei Kacper Olejniczak, Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Sektora Life Sciences Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę, że to często w sektorze publicznym specjaliści zarabiają naprawdę dobrze: „Pracę w sektorze publicznym łączą też z prywatnym. Praca w szpitalach potrafi być bardzo ciężka i może to być jeden z kluczowych problemów. Należy odciążać lekarzy, żeby zajmowali się oni najbardziej złożonymi zagadnieniami, a część ich obowiązków przejmowały osoby wykonujące inne zawody medyczne. Przyczyny przechodzenia lekarzy do sektora prywatnego są złożone. Nie są to tylko zarobki, ale także wypalenie zawodowe związane z dużą liczbą zadań. Myślę, że ten drugi czynnik jest kluczowy”.

Zdaniem Kacpra Olejniczaka, w dużej mierze wiceminister Demkow ocenia sytuację właściwie. „Jednak należy pamiętać o szczegółach. Częściowo jest tak, że prywatni świadczeniodawcy skupiają się na POZ i AOS, ale należy też pamiętać, że funkcjonują prywatne szpitale i chociażby prywatni świadczeniodawcy zajmują się leczeniem nowotworów. Nie jest tak, że jedynie skupiają się na łatwiejszych przypadkach. Ale wiadomo, że ze względu na skalę działalności sektora publicznego będzie on leczył większą ilość ciężko chorych” – komentuje Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Sektora Life Sciences Konfederacji Lewiatan. „Sektor prywatny z pewnością jest lepiej zorganizowany. Wynika to chociażby z mniejszej skali czy większego zakresu cyfryzacji. Jest to działalność komercyjna, które ze swej natury wymusza jak najlepsze gospodarowanie zasobami” – podsumowuje.


O Autorze

arch. wł.

Joanna Piszcz


  • Redaktor Naczelna MarketBrief

  • Tematy naszych publikacji:


     


    Głos ekspertów

    Słowa kluczowe

    Otrzymuj informacje od IZiD

    Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

    ikona ikona ikona