REKOMENDOWANE, Analizy, Ład organizacyjny, Ocena skutków regulacji, Reformy, Zdrowie publiczne
Czy Twoja strategia rozwoju jest zgodna z polityką publiczną?
Zrozumienie dojrzałości polityk publicznych, to zrozumienie szans na ich realizację, co jest nie do przecenienia. Badając poziom dojrzałości polityki publicznej, można zrozumieć, jak zawarte w nich priorytety i rozwiązania wpłyną na życie ludzi oraz na rozwój podmiotów działających w określonym sektorze gospodarki. Jakość i skuteczność tych polityk ma bezpośredni wpływ na przyszłość ludzi oraz na zdolność firm i organizacji do innowacji i adaptacji w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Dojrzałość polityk publicznych powinna być uwzględniana w kształtowaniu strategii rozwoju.
Na tytułowej fotografii z prezentacji przedstawiono fragment wyników badania wykonanego przez Instytut Zdrowia i Demokracji dla Clean Air Fund, które koncentruje się na kwestiach polityki czystego powietrza w Polsce. Wykorzystując między innymi narzędzia analizy zdolności państwa opracowane w Center for International Development na Uniwersytecie Harvarda, analizujemy, które partie polityczne w Polsce, w jakich obszarach i w jakim stopniu różnią się w podejściu do wyzwań związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Porównujemy to z zagadnieniami, w których są zgodne i które pozytywnie mówią o dojrzałości polityki publicznej czystego powietrza. Nakładając te dane na arenę interesariuszy, dokonując analizy luk i syntezy rozwiązań na mapie ich skuteczności i wykonalności, formułujemy rekomendacje inicjatyw strategicznych wspierających daną politykę rozwoju. To działanie przynosi naszym partnerom wymierne rezultaty w postaci ograniczenia obszaru i skali ryzyka, sformułowania scenariuszy działań i wyboru optymalnej ścieżki rozwoju.
W kontekście czystego powietrza, konsekwencje niewłaściwie skonstruowanych lub nieskutecznych polityk mogą być dalekosiężne, wpływając na zdrowie społeczności, jakość życia oraz rozwój gospodarczy regionów. Badanie dojrzałości tych polityk pozwala nie tylko na identyfikację potencjalnych luk i różnic, ale także na budowanie strategii, które wspierają zarówno cele społeczne, jak i gospodarcze. To przesłanie jest nie tylko ważne dla sektora ochrony zdrowia oraz sektora ochrony środowiska, ale dla każdej branży, w której polityki publiczne odgrywają kluczową rolę.
Zapraszamy do kontaktu, jeśli jesteś zainteresowany(a) strategią rozwoju swojej organizacji w kontekście polityk publicznych.